Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 10.1. 2019

V zimě dopřejte zvěři klid
Zima je tu a s ní dlouhé noci, mrazy a v horách i sněhová pokrývka. Zatímco my si v klidu a pohodě nakoupíme v supermarketu, schováme se v našich vytápěných bytech a sedneme si třeba k televizi, zvěř musí bez střechy nad hlavou snášet kruté zimní podmínky. Čím je zima tvrdší, tím méně jedinců se dožije jara. Při nedostatku potravy zvěř žije ze svých tukových zásob a pohybuje se co nejméně, aby nevydávala zbytečnou energii. Krátké dny a dlouhé noci jí dávají jen málo času na shánění potravy, za to se prodlužuje doba hladovění. Pokud je ještě sněhová pokrývka, v níž je pohyb velmi vysilující, není divu, že mnoho zvířat zahyne. A není nic horšího, než pomalá smrt vysílením, zimou a hladem. Nejen Beskydy se staly v posledních dvou desetiletích doslova tělocvičnou. Sotva napadne sníh, davy lidí vyrážejí do hor užívat si zimních sportů a při tom mnozí z nich nerespektují žádná pravidla. Zejména skialpinisté jezdí prakticky všude, a to včetně nejpřísněji chráněných rezervací, které by měly být posledními ostrůvky klidu. Dnes neexistuje v horách místo, kam by někdo nevlezl. Lidé se pohybují v horách už i v noci, což ještě před takovými 20 lety byl zcela výjimečný jev. Jak by Vám bylo, kdyby každou chvíli někdo běhal po Vaší zahradě nebo by Vám vlezl do domu a nenechal by Vás ani vyspat? Zvláště v zimě potřebuje mít zvěř klid na trávení přijaté potravy a odpočinek. Vyrušováním ztrácí hodně energie, přijatou potravu dostatečně nestráví nebo ji dokonce vyvrhne. Aby zvěř zahnala hlad a doplnila potřebné živiny, musí více jíst. To vede k tomu, že okusuje semenáčky a sazenice lesních dřevin nebo loupe kůru i starších stromů. Také se na delší čas stahuje do míst, kde je méně rušena a tam způsobuje o to větší škody na lesních porostech. Ačkoliv se na mnohých místech zvěř přikrmuje, není to moc platné, když je neustále vyrušována. Podle studie provedené v roce 2017 na Jablunkovsku, dochází okusem a loupáním ke značným škodám hlavně na našich původních dřevinách jako je javor, jedle, jeřáb a na některých místech je zkousáván i buk. Je jen otázkou času, kdy kůrovec zcela zdecimuje nepůvodní smrkové lesy. Stanovištně původní dřeviny jsou jistou nadějí pro vznik nového a zdravého lesa, nezničí-li je stresovaná zvěř. Pokud budeme svým neodpovědným chováním neustále rušit a stresovat zvěř, přispějeme tím jen ke zhoršení stavu už tak těžce zkoušených lesů a zvěři způsobíme více utrpení. Při tom platí jednoduchá přírodní zákonitost: když nebudeme mít zdravé lesy, nebudeme mít ani vodu a bez té se opravdu neobejdeme. Život mnoha živočichům můžeme usnadnit tím, že se v lesích budeme pohybovat po značených cestách, ať už to jsou turistické či běžecké trasy a nebudeme dělat v lese zbytečný hluk. Své výlety bychom měli plánovat tak, abychom se stihli pokud možno do tmy vrátit. Kdo má k přírodě hlubší vztah, může se věnovat třeba přikrmování ptáků na krmítku. Nejenže jim pomůže v těžkých útrapách zimy, ale určitě stráví i krásné chvíle při jejich pozorování.

Běžkaři můžou vyrazit na řadu upravených tratí
Díky vydatnému sněžení si běžkaři v Beskydech přijdou na své. V sobotu 5.1. byla po jednoroční pauze zahájena strojová úprava tří bežeckých okruhů v okolí Lysé hory. Jedna z tras vede z vrcholu přes Zimný do Papežova a měří 8km, druhá trasa dlouhá více než 13km vede z vrcholu Lysé hory přes Ivančenu na Albínovo náměstí. Třetí trasa vede z osady Vyšní Mohelnice na Bílý kříž. Dobré podmínky čekají na běžkaře také na tratích v oblasti Bílé. V minulých dnech byly projety všechny čtyři trasy, a to v lokalitách od hraničního přechodu na Bumbálce až po Staré Hamry. Běžkaři mají možnost využít také běžecké trati v oblasti Pusteven, upravené běžecké tratě jsou i na Jablunkovsku na tratě lze nastoupit ve ski areálu v Mostech u Jablunkova, trasy vedou do Jablunkova, na hranici se Slovenskem, přes Gírovou na Hrčavu, Jaworzynku a také do obce Bukovec. Milovníci běžek také s oblibou vyrážejí na tratě v oblasti Ondřejníku. Na úpravu běžeckých tras přispívá jednotlivým subjektům Moravskoslezský kraj, a to dotacemi v rozmezí 40-450tis.Kč za sezonu. Běžkaři navíc mají přehled, které tratě jsou upraveny. Webová aplikace umožňuje zobrazit na mapových podkladech stav upravenosti lyžařských běžeckých stop v Beskydech a Jeseníkách. Běžkuje se také v golfovém areálu v Ostravici, kde je již v provozu nejdelší varianta tamních tratí, která měří více než 3,5km. Velká část trati je také osvětlená. Vstupné na tratě je 50Kč v průběhu dne a 100Kč večer za umělého osvětlení. K dispozici jsou také šatny a sprchy. V areálu se nachází půjčovna, půjčovné za celý set na jeden den je 250Kč a je možné si půjčit i jen některou součást vybavení. Všechny tři okruhy jsou v provozu také v golfovém areálu na Čeladné, tratě různé náročnosti o délce přibližně 5km jsou vhodné pro klasický styl i bruslení. I tam se ale za využití běžeckých tras platí celodenní vstup vyjde na 200Kč, nechybí výhodnější rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti za 300Kč. Děti od 6 let a studenti zaplatí 100Kč. Návštěvníci mají možnost využít šatny a sprchy. Za vypůjčení běžeckého setu tam návštěvníci zaplatí 300Kč, pro děti stojí půjčení 200Kč.

Na běžkaře jdou ve ZL kraji statisíce, řada tras je už v provozu
Pokud se potvrdí slibné předpovědi o sněžení i v následujících dnech, mohl by Zlínský kraj po delší době zažít mimořádně povedenou běžkařskou sezonu. Už nyní jsou upraveny desítky kilometrů tras. Na úpravu stop dá hejtmanství i letos 800tis.Kč. Například ve Velkých Karlovicích lze jezdit na zhruba 6km, o které se stará Ski areál Kyčerka v údolí Pluskovec. V dalších částech jsou sjízdné jen kratší úseky. „Skútrem jsou projeté některé rovinky z Machůzek do údolí Leskové, čekáme na pořádný příval sněhu, aby mohla vyjet rolba,“ informoval starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. Lyžovat se dá i na skoro 30km v okolí Pusteven, strojově upravená je také Javornická magistrála, o kterou se stará Ski centrum Kohútka. Provozovatelé ale upozorňují, že kvůli hustému sněžení se na hřebeni mohou tvořit závěje. Běžecké okruhy jsou ve Zlínském kraji vyhlášené a mají potenciál každou zimu lákat desetitisíce turistů a sportovců. Problém je, že provozovatelé tratí jsou odkázáni na přírodní sníh, kterého bylo poslední zimy málo. „Pokud je počasí nestálé, úprava tras je samozřejmě neúměrně dražší,“ potvrdil Koňařík, který zastupuje i sdružení Valašsko – Horní Vsacko, které pečuje až o 50km tratí. Toto sdružení, stejně jako dalších 7 žadatelů, letos už třetím rokem podpoří Zlínský kraj. Na úpravu stop vyčlenil celkem 800tis.Kč. „Částka jde jednak na údržbu strojů před zimou a jednak na počet kilometrů, které rolby odjedou. Ty se vykazují na základě záznamu GPS,“ popsal krajský radní zodpovědný za cestovní ruch Jan Pijáček. Pomoc Zlínského kraje může směřovat až ke 250km lyžařských tras, zdaleka ne všude se ovšem využije naplno. „Loni jsme vyjížděli upravovat jen jednou. Letos kvůli nedostatku sněhu ještě ne,“ připustil Milan Šindelek, předseda Mikroregionu Podhostýnsko, který má na starosti údržbu trasy z Hostýna na Troják.

V Bartošovicích přijali loni v průměru 5 zvířat denně
Dva rekordy v loňském roce zaznamenala Záchranná stanice v Bartošovicích, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy z celé severní Moravy. Během uplynulých 12 měsíců v areálu skončilo 1968 exemplářů a oproti roku předchozímu jde o 17% nárůst. „Z tohoto počtu bylo 54% po vyléčení a rehabilitaci vypuštěno zpět do volné přírody,“ informuje stanice s tím, že část přijatých zvířat nadále zůstává v držení, především jde o oba druhy ježků. „Jde o rekord, který nás nikterak netěší,“ přiznávají ekologové z Českého svazu ochránců zvířat Nový Jičín sídlící v pooderské obci. Naopak velkou radost jim udělala návštěvnost, konkrétně její výrazný nárůst. Do Domu přírody Poodří v Bartošovicích, jež je součástí stanice, zavítalo loni 14 099 návštěvníků a jedná se o meziroční 14% nárůst. „Z celkového počtu návštěvníků je více než polovina dětí v rámci ekovýchovných programů,“ dodává záchranná stanice, která v roce 2018 oslavila 35 let od svého založení. Celkem prošlo stanicí přes 28 000 zvířat, zastoupeno bylo 272 druhů. Pro bližší informace k činnosti i podpoře organizace mohou zájemci navštívit webové stránky www.csopnj.cz či www.dumprirody.cz.

Počet obyvatel Třince se loni opět mírně snížil
Ze statistik třineckého magistrátu vyplývá, že se počet obyvatel Třince mírně snížil. K 1.1. 2018 měl Třinec celkem 35 225 občanů a na konci roku 2018 jich bylo 35 059. Za loňský rok tedy ubylo 166 obyvatel. V Třinci se narodilo celkem 840 miminek (z tohoto počtu bylo 245 třineckých občánků) a zemřelo 759 lidí (z toho 334 občanů Třince). Podle údajů matriky magistrátu patří mezi nejoblíbenější chlapecká jména Jakub (27), mezi dívčími jmény zvítězila Ema (příp. její cizí podoba Emma), která na první příčce vystřídala Sofii. Mezi nejčastějšími jmény se na prvních místech objevují ještě varianty jména Matěj (Mathias, Mateo, Matheo), Adam, Jan nebo Ondřej a u holčiček zůstává v oblibě Tereza, Sofie a Eliška. Rodiče své děti pojmenovávali i nezvyklými jmény, takže v Třinci můžeme potkat například holčičky a chlapečky jménem Judith, Jasmína či Kilian. V loňském roce zaznamenala třinecká matrika celkem 184 sňatků, což je ve srovnání s rokem předcházejícím o 12 více. Z tohoto počtu bylo 58 církevních a 126 sňatků občanských. „Mezi oblíbená místa k uspořádání svatby mimo obřadní síň patří už tradičně Fojtství v Oldřichovicích, hotel Vitality ve Vendryni, okolí penzionu Mlýn v Ropici i Javorový vrch. O stoupající oblíbenosti svateb pod širým nebem svědčí i velký zájem snoubenců, kteří si zamlouvají termíny už i pro další rok. Mezi nejžádanější měsíce pro pořádání svateb patří už tradičně květen až září,“ upřesnila mluvčí magistrátu Šárka Szlaurová.

Prostor před luhačovickým kostelem zdobí nové sousoší svaté Rodiny
Před luhačovickým kostelem je nová socha svaté Rodiny. Rodina dává národu budoucnost, vzkázal olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který sochu posvětil. Ve svém kázání předtím arcibiskup při slavnostní mši zdůraznil význam rodiny v dnešní době, která ale přináší i krizi rodin. Jak podotkl, socha má připomínat všem, že toto základní uskupení lidí je ale i dnes moderní. Rodina je podle Graubnerových slov nejlepší službou národu a dává mu budoucnost. "Abychom měli budoucnost, musíme být soustředění na jiné, na rodinu a ne na sebe. Uzdravení společnosti přichází ze strany lásky, která slouží druhým, umí se uskromnit a přináší naději," poznamenal Graubner. Nové sousoší je dílem akademického malíře a sochaře Marka Trizuljaka a jeho vytvoření stálo více než 1,8mil.Kč. Bronzové dílo vzniklo v umělecké slévárně Ateliér uměleckého lití kovu Waller–Matějíček ve Veverských Knínicích u Brna. Záměrem autora bylo ukázat rodinu jako dynamické společenství osob, které život přijímají, předávají a vychovávají svoje děti nejenom pro sebe. „U příležitosti 20.výročí posvěcení kostela Svaté Rodiny v roce 2017, jsme chtěli dotvořit okolí kostela. Stejně jako rodina, která neomezuje svůj život jenom na svůj dům, nebo byt, tak i svatá Rodina je velkou inspirací dnešní doby, kdy nastává velký útok na tradiční hodnoty a podobu rodiny. Na podobu rodiny jako přirozené a svátostně posvěcené společenství ženy matky, muže otce a dítěte. Chceme, aby svatá Rodina byla inspirací, nebo alespoň důvodem k zamyšlení pro ty, kteří chtějí popřít tyto pravdy a nesdílejí tyto hodnoty. Jsem velmi potěšen, že tuto myšlenku podpořili dárci, brigádníci a mnozí další. Všem bych jim tímto chtěl poděkovat," dodal luhačovický farář P. Hubert Wojcik.
        NOVINKY NA WEBU

        14.01.
        nová trasa č.151
 
        26.12.
        nové fotky v trase č.4
 
        23.12.
        nová trasa č.150

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        10.01.
        na Razule začala lyžařská sezóna
        Lysá zažila nejteplejší a nejsušší rok
        hasiči trénovali výstup na Kamenitý
        v ČR je 16 vlčích teritorií

        03.01.
        zahájení provozu skibusů
        silničáři nestíhají odklízet sníh
        palírny stále zpracovávají ovoce
        silvestrovské setkání na Vartovně
        rozlučka s rokem 2018 na Pustevnách
        chata Vsacký Cáb slaví 90 let
        kodex beskydských běžců
        chalupa Švajgrovka pod Hostýnem

        21.12.
        veterináři zmírňují opatření kvůli moru
        meziříčská železnice projde rekonstrukcí

        13.12.
        české skanzeny se sjednotí
        kraj proplácí škody způsobené medvědem
        z Ottovky zase teče voda

        06.12.
        Mikulášská družina ve Francově Lhotě
        na valašském jarmeku řádili čerti
        ve Zlíně rozsvítili vánoční strom
        kraj podpoří Festival ledových soch
        o zaniklé trati do Bílé
        nový Zpravodaj CHKO Beskydy

        29.11.
        regionální adventní zvyky
        výstava objevených zazděných textilií
        problémový výběr nového nájemce Bezručky

        22.11.
        kůrovec řádí i v biskupských lesích
        stoupla návštěvnost památek ZL kraje
        Kopřivnice získala Stalinův kabriolet        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Skibus Ova - Bílá - Bumbálka - Rožnov
        Skibus Ova - Rožnov - Vel. Karlovice
 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR