Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 22.2. 2018

Kde je rys Jiří? Stopaři procházejí Beskydy a pátrají po šelmách
Fotopast v oblasti Pindula nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je ukrytá pod skalou asi kilometr od hlavní silnice. Dostat se k ní znamená vystoupat krkolomnou cestou, momentálně v čerstvě napadaném sněhu. Ochránci přírody tu pravidelně sledují rysa Jiřího. „V minulém roce jej fotopast zachytila asi 5x, ale v posledních měsících se po něm slehla zem,“ vysvětluje František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy. Do divoké přírody vyrazil podobně jako desítky dalších profesionálů a dobrovolníků, kteří do neděle 18.2. pátrali v Beskydech po velkých šelmách. Tento monitoring provádějí ochranáři každou zimu už 40 let. Šulgan se akce účastní už po pětadvacáté. „Sledujeme jakékoliv pobytové znaky rysů, vlků či medvědů. Nejde jen o stopy, ale také o trus, kusy potravy, polámané větvě či poškrábané stromy,“ vysvětluje. V Beskydech vyrazilo do terénu asi 70 stopařů. Pročesávají 1200 kilometrů čtverečních, od Jablunkova až po Francovu Lhotu. Dalších 50 jich pátrá na slovenské straně v oblasti Kysuce. Pohybují se podle map po předem stanovených trasách, podle množství sněhu používají běžky či sněžnice. „Nasněžilo, což má své plusy i minusy. Některé stopy nám mohly zapadat, na druhou stranu, pokud by tudy zvířata prošla čerstvě, máme nádherný záznam jejich pohybu,“ popisuje Šulgan. Po 4-denní akci budou odborníci asi měsíc vyhodnocovat poznámky stopařů. Měli by tak získat přehled, kudy se chráněná zvířata pohybují. „Akci děláme záměrně v období páření vlků a rysů. Samci při hledání vhodné partnerky urazí až stovky kilometrů. Příliš nepočítáme s tím, že bychom narazili na medvěda, i když kolegové na Slovensku jeho aktivitu zaznamenali i v zimních měsících.“ Přesné počty zvěře ale ochránci přírody po pátrání nezískají. Odhady mají k dispozici vždy až ke konci roku, když vyhodnotí záznamy z fotopastí a další poznatky. „Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 10–12 rysů. Vzácnější jsou vlci a medvědi, kteří zde žijí v počtu několika málo jedinců,“ informovala Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. I když jsou velké šelmy chráněny zákonem, umírají na silnicích nebo přičiněním pytláků. Ochranáře naposledy šokoval případ zastřelené rysice Laury, kterou našli loni v říjnu poblíž Ostravice pod Lysou horou. „Doufejme, že stejný osud nepotkal i Jiřího,“ zmínil Šulgan, který včera stopy rysa ve fotopasti na Pindule nenašel. „Ale zatím je brzy na nějaké závěry, je možné, že jeho pohyb zase zachytíme,“ dodal ochránce přírody.

Africký mor se rozšířil na dalších 17 území
Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj rozšiřuje zamořenou oblast Zlínska africkým morem o dalších 17 katastrů. Nově se zvětšuje o Bohuslavice u Zlína, Březůvky, Doubravy, Horní Lhotu, Karlovice, Kvítkovice, Lhotu, Loučku, Oldřichovice, Podhradí, Provodov, Salaš u Zlína, Sehradice, Slopné, Újezd a Vysoké Pole. „Mimořádná opatření jsou reakcí na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila,“ vysvětlil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček. Poslední pozitivní nálezy a odlovy jsou v katastrech Želechovice, Kudlov a Lípa (vně ohradníků) a přiblížily se k jižní hranici zamořené oblasti. Cílem je zvýšit obranu před potenciálním rozšířením afrického moru prasat do dalších lokalit. Elektrické ohradníky by měly zabránit migraci prasatům nakaženým africkým morem prasat. Ohradníky dnes začali pracovníci najaté firmy instalovat v úseku Zlín-Fryšák. Nových oblastí se týkají i nařízené porážky prasat v neregistrovaných chovech. „V obcích uvnitř zamořené oblasti se nařizuje všem chovatelům domácích prasat v hospodářství porazit zvířata do 11.3. Od 12.3. platí zákaz chovat domácí prasata. Nařízené porážky se týkají 103 domácích prasat v 54 neregistrovaných chovech v nově rozšířené zamořené oblasti,“ uvedl Vorlíček. Za nesplnění nebo porušení povinností může správní orgán uložit pokutu až 100tis.Kč fyzické osobě a 2mil.Kč podnikatelům.

Bude bazilika ve Frýdku-Místku poutním místem?
Vedení města se shodlo na tom, že si kostel zaslouží více pozornosti – i z hlediska cestovního ruchu. Podobný názor a snahy různých institucí vyústily nyní v zařazení tohoto poutního areálu s kostelem mezi národní kulturní památky. „Jsme rádi, že se udělení tohoto titulu sešlo s naší myšlenkou, kdy se snažíme propagovat baziliku jako atraktivitu pro cestovní ruch a současně se snažíme podpořit aktivity, které by měly vést k tomu, že bude pro turisty i místní obyvatele ještě zajímavější,“ říká primátor Michal Pobucký. „Myslíme si, že zpřístupnění krypty ještě dále oživí zájem o naši baziliku. Nyní odborníci zkoumají, jestli by bylo možné podzemní prostory připravit tak, aby je lidé mohli pravidelně navštěvovat. Jsou tam lidské ostatky, takže veškerá opatrnost a pečlivost přípravy takového projektu je zcela na místě,“ doplnil radní Marcel Sikora. Systematický průzkum, který je financovaný z dotačních prostředků města, bude z hlediska stavebně technického opravdu důkladný – počítá se i se speciálními sondami, které by měly vnést více světla i do části prostoru pod podlahou, protože pouhým podupáváním je zřejmé, že pod nohami je dutina, která může skrývat další tajemství. Barokní kostel z poloviny 18.stol. je na seznamu movitých i nemovitých národních kulturních památek České republiky v souboru, který zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině, včetně dochovaného duchovního významu.

Pálenice zažily špatnou sezonu, kvůli neúrodě už mají zavřeno
Už před koncem roku ukončily provoz některé pálenice na východě Moravy. Kvůli nepříznivému počasí byl loni nedostatek ovoce už několikátým rokem v řadě. Některé pálenice na to reagují nabídkami sdíleného pálení. Na lednové a únorové dny se vždy těšíval. Ivan Řehola je trávil v pálenicích, kde čekal, až se z jeho ovoce vydestiluje výborná slivovice. „Obešel jsem vždy několik pálenic. Jenže letos už jsou v tuto dobu všechny zavřené a já bych tam stejně neměl co přinést,“ smutně říká drobný pěstitel, který má ovocné stromy v několika sadech na Vsetínsku. Podobně jako řadě dalších se ani jemu na stromech příliš ovoce neurodilo. Kvůli loňským jarním mrazům byla jeho úroda oproti normálu jen pětinová. „Týká se to švestek i meruněk,“ povzdechl si Řehola. „Na některých stromech nebylo vůbec nic a to málo, co jsem posbíral a vypálil, je tak pro vlastní potřebu a dárek pro pár příbuzných.“ Kvůli neúrodě ovoce už na východě Moravy zavřela valná většina pěstitelských pálenic. V jiných letech jim přitom v těchto dnech vrcholila sezona. „Za 37 let, co se této činnosti věnuji, jsem nezažil horší rok,“ přiznal Radek Navrátil, který ve Zlíně provozuje pálenici s téměř stoletou tradicí. Byl to pro něj už druhý špatný rok po sobě. Počasí neponičilo jen švestky, ale i další ovocné stromy. „Bohužel mrazíky přišly přesně v těch dnech, kdy bylo potřeba, aby ovocné stromy ještě dokvetly,“ upozornil Navrátil. „Právě na Zlínsku je situace nejhorší, například na jižní Moravě měli ovoce dostatek,“ dodal. „Situaci ještě zhoršila letní sucha,“ přidal se Jiří Netopil z Pálenice Pravčice, která zavřela už před koncem loňského roku. Kvůli malé vytíženosti hledají majitelé pálenic cestu, jak zákazníkům výrobu pálenky co nejvíc usnadnit a přijmout i ty, co nemají požadované množství ovoce. Například v Přílepech zkoušejí takzvané sdílené pálení. Zákazník pouze přiveze zralá jablka, nestará se o výrobu kvasu a přijede si až pro hotovou pálenku. „Doufáme, že nám to pomůže,“ přeje si další majitel pálenice Lubomír Seidl. „Hlavně ale potřebujeme v letošním roce klimaticky příznivější podmínky.“ Někde také zkoušejí domlouvat s klienty, aby dali svůj kvas dohromady a slivovici si pak rozdělili. V době špatné úrody tak snadněji splní minimální množství kvasu, které pálenice požadují. „Pro lidi to může být výhodné, ale v poslední době spíše od této praxe zase ustupujeme. Vznikaly třenice, čí kvas byl vlastně lepší, a nakonec se to obrátilo proti nám,“ popsal Navrátil. „Ale pokud se lidé spolu domluví dopředu, určitě tomu nebráníme.“ Pozitivní zprávou alespoň je, že letošní slivovice by podle provozovatelů pálenic měla být velmi dobrá. „Kvalita dovezených kvasů byla na velmi slušné úrovni, čemuž odpovídala i vysoká kvalita pálenek,“ potvrdila Marie Ševčíková z Pálenice Sulimov.


        NOVINKY NA WEBU

        21.02.
        zámek Frýdek
 
        16.02.
        rozhledna na skokanském můstku
 
        06.02.
        nová trasa č.139
 
        31.01.
        doplňování Fotogalerie

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Lysá hora aktuálně
        Holešov aktuálně
        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí požárů
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        22.02.
        zimní Beskydy s bivakem
        nakažený divočák i v Kostelci
        už se kácí smrky na kostel

        15.02.
        túra Slezskými Beskydami
        zámek Lešná uprostřed ZOO
        ZL kraj vyhledává více turistů
        vyšetřování požáru v Gutech končí

        08.02.
        prázdniny zvýšily návštěvnost hor
        Luhačovice a lázně se stále nedohodly

        01.02.
        nová cyklostezka na Slovensko
        oblast prasečího moru se zmenšila
        tip na výlet Vsetínskými Beskydami
        jarně-zimní túra Kysucemi

        26.01.
        kuriozní přesunutí skal na papíře
        oslavy 100.výročí ČSR ve Vizovicích
        do moderní Čeladné se létá
        ski centra hlásí dobré podmínky

        11.01.
        osud Dolu Frenštát
        rozšíření prasečího moru na Zlínsku
        zlínská ZOO měla rekordní rok
        ledové sochařské sympozium v Rožnově
        nádraží budovy projdou rekonstrukcí
        osud rožnovského spoláku je nejistý
        dokument o kardinálovi Trochtovi

        11.01.
        osud Dolu Frenštát
        rozšíření prasečího moru na Zlínsku
        zlínská ZOO měla rekordní rok
        ledové sochařské sympozium v Rožnově
        nádraží budovy projdou rekonstrukcí
        osud rožnovského spoláku je nejistý
        dokument o kardinálovi Trochtovi

        03.01.
        adopce turistických tras
        dosáhněte 32 vrcholů v Beskydech
        plán obnovy kostela v Gutech
        počasí mezi svátky na lyže nelákalo
        kůrovec ničí i stromy ve městech
        silvestrovské setkání u spáleniště v Gutech
        silvestrovské setkání na Vartovně

        23.12.
        Horská služba Lysá hora má nový defibrilátor
        realizace nového nádraží Vsetín má zelenou
        holešovský pivovar získá nové využití
        ZL kraj opraví památník na Ploštině
        nový systém hlídá ve Zlíně povodeň
        Javorníky na běžkách        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Skibus Ova - Bílá - Bumbálka - Rožnov
        Skibus NJ - Příbor - FpR - Ostravice - Bílá
 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR