Nazdar Beskyďáci!                                                                                               Aktualizováno: 21.3. 2019

PROVOZNÍ INFORMACE na úvod. Hosting na Webzdarma.cz skýtá Krásám Beskyd prostor 200 MB výměnou za umístění reklamy na úvodní stránce. Krásy Beskyd se však již rozrostly nad tento limit a byly z tohoto důvodu v neděli 17.3. na půl dne vypnuty. Znova zprovozněny byly jen díky výraznému osekání obsahu, proto tu teď ne vše funguje, jak by mělo. Vzhledem k tomu, že Krásy Beskyd hodlám dále rozvíjet, nezbývá než přejít na placený webhosting a na novou doménu. Aktuálně jsem ve fázi hledání nejvhodnějšího poskytovatele, a to zejména s ohledem na cenu. S umístěním jakýchkoliv reklam na Krásách Beskyd do budoucna nadále nepočítám. Pro více informací sledujte Krásy Beskyd na facebooku. O přemístění stránek budete včas informováni. Děkuji za pochopení. Vaše Presi.

Přehrada Šance se plní, v dalších je vody už dost
Už jen 2m vody chybí přehradě Šance, aby se po několika letech znovu kompletně naplnila. Vodohospodáři ale v posledních dnech začali vodu výrazněji odpouštět, musí totiž zachovat předepsanou maximální rychlost stoupání hladiny. Poté, co na podzim skončila 3-letá rozsáhlá rekonstrukce vodního díla za bezmála půl miliardy korun, činila naplněnost přehrady jen zhruba 60% zásobního objemu. Teď už je přehrada Šance hlavně díky letošní bohaté sněhové nadílce naplněna z více než 85%. Ve vrcholových oblastech Beskyd jsou navíc stále bohaté sněhové zásoby, například na Lysé hoře leží 1,5m sněhu. V okolních přehradách už je plno, množství vody stoupá nad maximální zásobní hladinu. Důvodem je chystaná oprava přivaděče vody z Vyšních Lhot do Lučiny, kterým nebude možné po celou dobu prací převádět vodu z povodí Morávky a tím nadlepšovat přítoky do nádrže Žermanice. Mimořádná manipulace na soustavě nádrží Morávka, Žermanice a Olešná spočívá v tom, že se dočasně zvýší maximální zásobní hladin tak, aby v případě výskytu sucha nebyli omezování významní odběratelé vody z těchto nádrží. Oprava přivaděče má trvat od dubna do prosince. V přehradě Morávka tak je aktuálně hladina vody téměř 2m nad maximální zásobní hladinou, v Žermanické přehradě pak o 10cm. Právě voda z Morávky má ale pomoci k tomu, aby před uzavřením přivaděče bylo dosaženo cílové úrovně zhruba půl metru nad maximální zásobní hladinou Žermanic. „Zvýšené množství vody v nádrži Morávka mohou v případě potřeby vodohospodáři využít pro převod vody do nádrže Žermanice také po ukončení opravy přivaděče ke konci roku,“ upřesnila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Mírně přeplněna je i přehrada Olešná. U příležitosti Světového den vody vodohospodáři v povodí Odry otevřou veřejnosti některé přehrady. V rámci Dne otevřených dveří budou v sobotu od 9 do 15hod. zpřístupněna vodní díla Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka a Žermanice. Poslední vstup bude ve 14:30. „Očekáváme velký zájem o přehradu Šance, která byla díky rozsáhlé rekonstrukci několik let zavřená,“ řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Baví je meteorologie, spouští projekt o počasí v Beskydech
Skupina nadšenců do počasí, jejichž hlavním cílem je popularizace meteorologie, spustila projekt nazvaný Meteo Beskydy. Chystají regionální předpovědi počasí, aktuality a zajímavosti o počasí v místním klimatu. „Český hydrometeorologický ústav v Ostravě vydává spolehlivé předpovědi, které doporučujeme a na které odkazujeme. Avšak počasí je regionálně velmi proměnlivé, působí na něj mnoho faktorů a v dlouhodobém působení vytváří lokální mikroklima. To známe. To je naše know-how. A chceme ukázat lidem, že předpověď zase není házení kostkou,“ říká zakladatel projektu David Gorný, který je absolventem třineckého gymnázia a nyní studuje obor Humánní geografie na Masarykově univerzitě v Brně. „Sledujeme počasí někteří už přes 10 let a dělali jsme si předpovědi pro sebe. Nyní víme, že s nimi již můžeme ven. Kdybychom věděli, že na to nemáme, tak bychom do takového projektu nešli. V první řadě chceme předpovídat počasí pro významné dny a akce v regionu, popřípadě víkend a svátky. Ale chceme se zeptat i našich podporovatelů, zda o ně mají zájem častěji, a podle toho se uvidí,“ podotýká David Gorný, který je i členem Amatérské meteorologické společnosti. Tvůrci projektu už spustili webové stránky a pracují i se sociálními sítěmi, chtějí také neustále rozvíjet témata z meteorologie, která můžou být zajímavá pro veřejnost. Připravují vzdělávací aktivity, snaží se rozjet i meteokomunitu. V posledních letech došlo na Třinecku k několika zásahům lidí bleskem, i proto chtějí formou populárně-naučných článků a přednášek zlepšit povědomí o různých meteorologických tématech. Například jeden z členů projektu, Martin Popek z Nýdku, je prvním člověkem v Česku, který začal cíleně pozorovat takzvané nadoblačné blesky. Projekt má zlepšit orientaci lidí v množství informací o počasí, které jsou dostupné na internetu. Důraz budou tvůrci klást i na lov bouřek. „My si silné bouřky přejeme, protože na nich sledujeme jevy, ale samozřejmě nikomu nepřejeme škody,“ dodává David Gorný.

Ondřejník, oblíbený cíl výšlapů, přišel o většinu smrkových lesů
Masiv kopce Ondřejníku v Beskydech se změnil k nepoznání. Většinu hlubokých lesů na jeho severní a severovýchodní straně nahradily holiny. Může za to kůrovec, který s pomocí václavky tamní smrky zlikvidoval. Brzy tam zřejmě nezůstane ani jeden smrk. „To je takový typický porost, který je vlastně odsouzen k zániku. Takových 40-50% stromů je suchých a zbytek je napadený kůrovcem,“ ukazuje na jižní straně kopce ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. „Ten les vydrží maximálně do konce roku,“ dodává. „Primární je sucho, smrky jsou oslabeny, následně do nich vniká václavka a dílo zkázy dokončí kůrovec. My vlastně likvidujeme usychající smrkové porosty, jak nám ukládá zákon,“ vysvětluje Konvičný. Vykácené kmeny lesní dělníci v prudkém terénu stahují pomocí speciálních lanovek. Na širokém masivu kopce pracují na různých místech 3 čety najednou. Právě Ondřejník zasáhla podle Libora Konvičného kůrovcová kalamita v Beskydech zatím asi nejhůře. Státní podnik Lesy České republiky odhadl ztráty na zpeněžení dřeva zničeného orkánem Eberhard na přibližně půl miliardy korun. Horskému masivu nepomáhá ani to, že stojí samostatně, tak trochu oddělený od ostatních beskydských hor. „Veškeré srážky okamžitě odtékají. Navíc většina Ondřejníku je vystavena prudkým větrům a hlavně slunečnímu záření. Je to značně vysychající stanoviště,“ říká Konvičný. Turisté jsou z podoby oblíbeného cíle výšlapů rozpačití. „Je to tak vyrubané, že člověk ani nepozná, že je to Ondřejník,“ krčí rameny vedoucí frýdlantského turistického oddílu Divočáci Marie Bařinová. Ředitel biskupských lesů odhaduje, že do 3 let nezůstane na kopci jediný vzrostlejší smrk. Místo nich tady lesníci sadí buky, lípy, borovice, modříny a jedle.

Vsetín rozšířil Baťovu naučnou stezku o 3 zastavení
Oblíbená Naučná stezka Tomáše Bati, která vede kolem Vsetína, byla v minulých dnech v místní části Červenka rozšířena o 3 nová zastavení, na nichž jsou instalovány herní naučné tabule určené především dětem. Baťova naučná stezka byla ve spolupráci města Vsetína a Českého svazu ochránců přírody vybudována v roce 2013 v rámci projektu Vsetín – srdce moravskoslovenského pomezí a na jejím financování se výrazně podílela Evropská unie. Je dlouhá přibližně 12km a představuje přírodní i historické zajímavosti Vsetína a jeho okolí. Původních 12 zastavení instalovaných na trase od areálu vsetínské Zbrojovky přes Červenku, Dolinky, Ranč až na Vsacký Cáb a Cábské jezírko bylo v minulých dnech rozšířeno o další 3 naučné tabule v údolí Červenka. Především děti se na nich mohou seznámit s řadou vyobrazených živočichů a dozvědět se zajímavosti z jejich života. Vybrány byly hlavně druhy, které je možné v této lokalitě i vidět. Jde o lesní zvěř, obojživelníky, hlodavce, ptáky či ryby. Součástí tabulí jsou i úkoly, které děti mohou plnit, jako například přiřazovat stopy k jednotlivým zvířatům, poznávat druhy ryb, ptáků nebo hlodavců. "Nové tabule byly instalovány opět ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. Z městského rozpočtu jsme na jejich výrobu a osazení uvolnili 50tis.Kč," uvedla referentka pro cestovní ruch vsetínské radnice Iveta Balejová. Radnice se kromě Baťovy stará také o další naučné stezky ve městě a jeho okolí. Ročně má v rozpočtu na opravy a údržbu jejich zastavení vyčleněno přibližně 60tis.Kč. Některá zastavení se totiž nepochopitelně stávají terčem útoku vandalů, a to dokonce opakovaně. „Proto jsme se dokonce rozhodli informační tabule v některých lokalitách již neobnovovat. Opravy tabulí například nad Sychrovem a na Dušné byly opravdu zbytečné, vydržely nepoškozené vždy jen pár dnů. Je škoda, že na počínání několika jedinců doplatí mnoho dalších slušných turistů," vysvětluje místostarosta Pavel Bartoň. O informace, které byly na odstraněných tabulích, však turisté nepřijdou. Vše o vsetínských naučných stezkách včetně vyobrazení jednotlivých zastavení nejdou lidé na webu vsetínského informačního centra.

Vsetínské náměstí čeká generální oprava
Vsetínské Dolní náměstí nedá spát nejednomu místnímu obyvateli. Lidé kritizují málo zeleně a mnoho peněžních ústavů. Za katastrofální považují kondici chodníků. Jejich stav přičítají předešlým vedením radnice a volají po velké opravě. Starosta Vsetína potvrdil komplexní rekonstrukci náměstí. Vsetíňan Viktor Spurný má za to, že rekonstrukce náměstí v roce 2013 byla jedno velké fušerství. „Podle mě se na ní podepsali ti, kteří neměli selský rozum projektanti včetně Milana Chlápka, odbor výstavby města, místostarosta a starosta pan Čunek spolu se členy rady, kteří projekt schvalovali,“ vyložil. Ve svém výčtu kritizuje málo plošné zeleně, nedostatečné veřejné osvětlení, nevhodné vodní prvky a je zásadně proti umístění krytých zastávek MHD na náměstí. Taktéž na majitelích domů nenechal nit suchou. „Vyžadují nadměrně vysoké nájemné, které obchodníky přivádí ke krachu. Takové peníze jsou schopné platit jen banky, kterých zde máme v širším okruhu 9,“ zlobil se Spurný. Za špatně provedenou dlažbu nese podle Spurného odpovědnost také stavební odbor města, který měl přijít na chyby už v projekci. Vsetínská radnice se netají tím, že chodníky na náměstí při jeho rekonstrukci před 15 lety dostaly povrch, jehož konstrukce se v dalších letech ukázala jako ne příliš vhodná. Chodníky vzaly za své po letošní mrazivé zimě i sněhové nadílce. „Byly sice krásně očištěné od sněhu, ale asi těžkým strojem. Všechny dlaždice jsou uvolněné a hýbou se. To je na velkou opravu,“ komentoval na sociálních sítích Petr Benek. Po generální opravě po letech bez údržby volá architekt Milan Chlápek, jeden z autorů studie na opravu Dolního náměstí z roku 2001. Jakoukoli chybu při tehdejším projektování nepřipouští. „Nezvolili jsme ani špatnou technologii ani špatný materiál. To určitě ne,“ reagoval. Nejpodstatnější příčinu dnešního stavu náměstí vidí v jeho neodborné a nepromyšlené údržbě. „Je potřeba i profesní a materiální zabezpečení. Dílčí zásahy typu zalepte tu díru někdo jakkoliv a čímkoliv, hlavně rychle a levně nesmíme brát v úvahu,“ doplnil architekt. Jako zastupitel, člen komise investiční výstavby a také jako spoluautor projektu rekonstrukce Dolního náměstí je připravený na spolupráci a už teď má za sebou první pracovní jednání, které svolalo vedení města. „Probrali jsme současný stav, závady i jejich příčiny a zároveň postup a zadání pro generální opravu. Pokládám za vhodné a přínosné projekt veřejně představit a v širší diskusi optimálně sladit očekávání, funkční priority a možnosti náměstí,“ dodal architekt Milan Chlápek. „Zadáme zpracování studie řešení úprav a směřujeme ke komplexní rekonstrukci náměstí. Stanovili jsme požadavky zejména na nové povrchy komunikací, svítidla, zeleň a mobiliář. Požadujeme i přístřešky pro MHD. Cena úprav vzejde z projektové dokumentace, bude to v řádu milionů korun,“ naznačil starosta Vsetína Jiří Růžička. Po zpracování studie přijdou na řadu další stupně projektové dokumentace. „Z těch pak vzejde také harmonogram prací. V letošním roce se zaměříme na provizorní úpravu zásadně poškozených částí,“ uzavřel starosta Jiří Růžička.

        NOVINKY NA WEBU

        06.03.
        nová trasa č.155
 
        03.03.
        nová trasa č.154

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

ZLÍNSKÝ KRAJ

In-počasí


        POČASÍ

        Sněhové zpravodajství
        Předpověď pro sportovní létání
        Nebezpečí zemědělského sucha
        Předpověď aktivity klíšťat

 

        VODA

        Průtoky v řekách
        Aktuální sjízdnost řek
        Teploty vody v nádržích
        Kvalita vody ke koupání ZL
        Kvalita vody ke koupání MS
        Povodí Odry s.p.
        Povodí Moravy s.p.        MEDIA

        TV Polar
        TV Beskyd
        TV Kopřivnice
        Český rozhlas Ostrava

        noviny Deník FM
        noviny Deník NJ
        noviny Deník VS
        noviny Deník ZL

 

        AUDIO A VIDEO POŘADY

        21.03.
        kůrovec likviduje turistické značení
        Razula končí lyžařskou sezónu
        na kopcích vzplanou ohně

        14.03.
        vzpomínky na začátek okupace ve FM
        posádka Czajánkových kasáren se vzepřela
        Česko jako první vymýtilo africký mor

        07.03.
        Libušín bude dokončen letos
        ve skanzenu se natáčí pohádka
        ochránci přírody kritizují kameramana
        túra na ondřejnickou Skalku

        28.02.
        video medvěd vs. divočák v Beskydech
        skokanské můstky na světovou úroveň
        o negativech existence Stezky Valaška
        tip na výlet okolo Gírové
        nová lanovka ve ski Severka
        Valašsko v korejské televizi
        Vizovice ožijí masopustem

        21.02.
        počty medvědů v Evropě
        Tatra děkuje Zikmundovi za slávu

        14.02.
        chybí psi na ochranu ovčích stád
        dejte pozor na medvěda

        06.02.
        krajem se přehnal silný vítr
        odstřel šelem nesmí být tabu
        plahočení se ve sněhu na Polomu

        31.01.
        příběh obyvatele Loučky
        lysohorský příběh Honzy Čupy
        Ostravice - ráj zimních sportů        DOPRAVA

        Jízdní řád IDOS
        Aktuální dopravní info
        Skibus Ova - Bílá - Bumbálka - Rožnov
        Skibus Ova - Rožnov - Vel. Karlovice
 

        UŽITEČNÉ ODKAZY

        Horská služba Beskydy
        Klub Českých Turistů
        Lesy ČR
        ČSOP
        Velké šelmy
        Hlasy ptáků a zvířat
        Atlas hub
        Atlas rostlin
        Geocaching
        Beskydská běžkařská magistrála
        Hostýnská běžkařská magistrála

 

        MAPY

        turistická mapa Beskyd na Mapy.cz
        mapa Beskyd na Google.com
        mapa ČR z roku 1955
        mapa ČR z let 1836-1852
        katastrální mapa ČR
        Google Earth ke stažení
        mapa CHKO Beskydy
        zóny v CHKO Beskydy
        ptačí oblast Beskydy
        ptačí oblast Horní Vsacko
        turistická mapa SR